איזה ציוד בטיחות נדרש לאיתור נזילות?

רטיבות בקיר, עובש, פטריות שצומחות בין הבלטות ברצפה או שעון מים שממשיך לרוץ גם כשכל נקודות המים בבית סגורות – כל אלה הם סימנים של נזילה. איך מאתרים נזילה ומה חשוב להכין מראש כדי לעבוד בבטיחות מירבית?

איתור נזילות

אחד הדברים שעוזרים באיתור רטיבות הוא העדות של בני הבית: היכן רואים שהצבע על הקיר "מתנפח", שיש רטיבות או עובש (לפעמים אפילו צומחות פטריות ממש!), לעתים השכנים מלמטה או מהבית הצמוד מתלוננים על תסמיני רטיבות המגיעים מאיזור הבית שלכם ועל מנת לוודא שזו אכן נזילה ניתן לסגור את כל הברזים בבית וללכת לבדוק את שעון המים. אם הוא ממשיך לרוץ- יש לכם נזילה. ישנן מספר שיטות לאיתור נזילות באמצעים שונים כמו בלון, מד לחות, מצלמה תרמית, גז וזיהוי מגנטי.

ציוד

לפני שניגשים לאתר נזילה יש להצטייד בציוד המתאים. מאחר ואיתור הנזילה כרוך בשימוש בכלים כבדים ובפעולות חוזרניות יש להגן היטב על גופו ופניו של העובד העוסק במלאכה. ציוד מגן אישי, כולל משקפי מגן, מגן פנים, כפפות עבודה, נעלי בטיחות ושאר ציוד בטיחות, שניתן לברר עליו בחנויות מקצועיות, הוא חובה על מנת לבצע את העבודה בצורה יעילה וללא פציעות. ציוד נוסף עשוי להיות מצלמה תרמית, העוזרת, בסיועו של סוקר המים, לאתר את מיקום הנזילה, גלאי מתכות ייעודי המסייע במיפוי הצנרת, אמצעים אקוסטיים שונים המסייעים באיתור קולות הנזילה, חיישן לחות, אמצעים להזרמת גז, ציוד השוואות לחץ ובלון ייעודי לחסימת חלקי צנרת על מנת לראות אם לאחר מילוי מים בין שני בלונים ישנה ירידה במפלס המעידה על נזילה.

מערכת האינסטלציה

מערכת האינסטלציה בבית או במבנה היא מערכת סבוכה של צינורות המחוברים זה לזה בקופסאות חיבור ("מופות") או בראשי T מפוצלים. השיפוע המומלץ למערכת ביוב הוא שיפוע של 2%- ירידה של 2 סנטימטר בכל מרחק של מטר. המערכת כולה מוסתרת בקירות או ברצפה ולכן איתור נזילות הוא לא תהליך קל. כדאי להזמין איש מקצוע מקצוע שיש לו המלצות על מנת שלא לגרום נזק גדול יותר בעקבות טיפול לא נכון בצנרת.

נזקים אפשריים של נזילות

נזקים אפשריים מנזילות הם הרבה יותר מעבר לתשלום מים מופרז. נזילת מים עלולה לגרום לנזק בתשתיות החשמל, המים, הגז והתקשורת על ידי גרימת קורוזיה או חלודה, לחלחל לאורך הקירות ולגרום להתפוררות הטיח ונשירת חלקי צבע, גרימת חלודה בברזל המהווה את שלד יציקות הבטון בקירות ותקרות הבית, פיתוח עובש המפיץ נבגים לאוויר ופגימה באיכות האוויר הננשם בבית, עירור אלרגיות אצל בני בית רגישים כמו מבוגרים או תינוקות, נזקי אסתטיקה ומבנה. נזילה שלא מטופלת לא נשארת מקומית אלא מזיקה לכל מה שסביבה והנזק הולך וגדל ככל שמזניחים את הבעיה יותר.