ייבוש תת רצפתי

ייבוש תת רצפתי

תוכן עניינים

נזקי מים וצנרת עשויים להצטבר באופן שאינו גלוי אל העין, ולגרום לנזקים משמעותיים לתשתית ולמבנה, לרבות חדירה והצטברות של מים כלואים תחת הרצפות.

בין הסיבות להצטברות של מים כלואים תחת הרצפות והפנלים:

פיצוץ בצנרת- הצנרת הביתית היא צנרת סמויה וסגורה, המועברת דרך קירות המבנה ותחת תשתיות הריצוף. פיצוץ של צינור העובר תחת הרצפות יוליד שטף של מים ורטיבות, שגם לאחר הטיפול בפיצוץ עצמו, בשל המיקום והאיטום, יתקשו להתאדות ולהתנדף ויגרמו לרטיבות תת ריצפתית.  

נזילה בצנרת- בדומה לפיצוץ בצנרת, גם נזילה בצנרת תביא לתוצאות דומות, אלא שבשונה מפיצוץ ישיר ועוצמתי של צינור, תוצאותיה יתגלו לאחר זמן ממושך וארוך. הצטברות המים הכלואים תחת הרצפות ללא אפשרות לאידוי והתנדפות תביא לרטיבות תת ריצפתית מזיקה, עד לפגיעה בתשתית ובמרצפות החיפוי.

איטום לקוי- אחריות הקבלן אשר אמון על הבנייה היא לעמוד בסטנדרטים מחמירים וקבועים של איטום, במטרה להימנע מנזקי רטיבות. יחד עם זאת, במקרים רבים בשל ליקויים בעבודה, מתגלים בהמשך כשלים באיטום, שגורמים לרטיבות בקירות, רטיבות תת ריצפתית ונזקים נוספים.

צרו עמנו קשר ונחזור אליכם בהקדם

 כיצד נאתר מים כלואים תחת מרצפות הבית?

בשונה מרטיבות בקירות אשר ניכרת באמצעות התנפחות של הקיר, שינויי צבע והופעת עובש ופטריה על גבי הקיר, אבני הריצוף הן חלקות ואינן סופחות את הרטיבות בצורה גלויה אל העין. יחד עם זאת, ישנם מספר סימנים אשר עשויים להעיד על הצטברות מים כלואים, ולהתריע על הצורך בטיפול בהם:

  • תפרחת לבנה על הרובה- הרובה הוא חומר האיטום שמיושם בין אריחי הריצוף, ובמצב תקין הוא יהיה יבש וצבעו אחיד. הופעת נקודות, אבקה לבנה, תפרחת או שינויים בצבע של הרובה יעידו על מים כלואים שניסו להיחלץ ונספחו על ידי חומר הרובה.
  • רטיבות בתקרה של השכנים- בבניינים משותפים המים אינם נותרים בתחומי הנכס הרשמי ונודדים בקלות אל השכנים. במידה והשכנים בקומה מתחת מתלוננים על כתמי רטיבות על התקרה, כפי הנראה הרטיבות שיוצרת את הנזק מגיעה מן הדירה שמעל, בשל הצטברות מים כלואים תחת המרצפות.
  • חריגה בחשבון המים- חריגה משמעותית בחשבון המים מעידה על צריכה לא מבוקרת אשר כפי הנראה מגיעה בשל נזילה בצנרת. יחד עם זאת חשבון המים לבדו לא יוכל לסייע באיתור מיקום הנזילה, שיכולה להגיע גם מאסלות, צינורות סמויים בקירות, ברז דולף ומקורות נוספים. במקרה כזה יידרש שירות איתור נזילות מקצועי לאיתור הצריכה החריגה.
  • רטיבות עולה- רטיבות עולה מכונה גם רטיבות קפילארית, היא רטיבות אשר עולה מחלקו התחתון של הקיר, מעל הפנלים, ומוסיפה להתפשט כלפי מעלה. כאשר למים הכלואים תחת הרצפות אין מקום לברוח אליו, לעתים הם יעלו כלפי מעלה וייספגו בקירות, מה שיוליד קילוף של הצבע, ריח לא נעים, סימני עובש ורטיבות.

כיצד מטפלים במים כלואים ברצפה?

הפעולה הנדרשת לצורך סילוק המים הכלואים והימנעות נזקי רטיבות למבנה, היא ייבוש תת רצפתי. בטרם תילת העבודה והפעולה לצורך ייבוש תת רצפתי, חשוב לוודא כי מקור הנזילה אותר וטופל, נאטם באופן מלא ואין חשש מפני נזילה נוספת שתייצר רטיבות חוזרת.

חברת נו פלו מספקת שירות ייבוש תת רצפתי מקיף אשר כולל:

איתור נזילות- סריקה של המבנה באמצעות כלים טכנולוגיים מתקדמים, בניהם מצלמות תרמיות, לאיתור מדויק של מקור הנזילה.

טיפול בנזילה- טיפול מקצועי במקור הנזילה, איטום ו/או החלפת צנרת כנדרש, למניעת חזרה של הבעיה.

בדיקת לחות- ביצוע בדיקה של אחוזי הלחות במצע. המצע לריצוף במבנים בישראל עשוי להיות מחול או משומשום (חצץ). אחוז הלחות הקביל בחול הוא 6% לחות, ואילו אחוז הלחות הקביל והתקין במצע מסוג שומשום הוא 3% לחות. כל חריגה מן המספרים הללו מצריכה טיפול מקצועי באמצעות ייבוש של הלחות התת ריצפתית.

ייבוש תת רצפתי- הייבוש מתבצע באמצעות מכונה, כאשר נדרש קידוח של חור זעיר בריצוף להחדרת זרועות המכונה, ולמשך מספר שבועות מתבצעות פעולות של שאיבת נוזלים, ייבוש והחדרת אוויר חם אל התשתית. אורך הפעולה תלויה הן ברמת הרטיבות הקיימת והן בסוג המשטח, כאשר תשתית חול דורשת חמישה שבועות בקירוב, בעוד שתשתית חצץ-שומשום, ניתן לייבש בפרק זמן בן כשבועיים.

ניתן להמשיך ולהתגורר בבית בעת פעולת המכונה, אולם חשוב לוודא כי מדובר במכונה מתקדמת בעלת משתיק קול, למניעת מפגעי רעש ופגיעה באיכות החיים.

בדיקת לחות ורטיבות חוזרת- עם סיום הפעולה נבצע בדיקה חוזרת: סריקת נזילות ובחינת אחוזי לחות, לווידוא מוחלט של יעילות הפעולה.

חברת נו פלו מספקת מגוון שירותים מקצועיים, איתור נזילות ללא הרס, טיפול במקטעי צנרת ושירותי ייבוש תת רצפתי, במקצועיות שאין שניה לה, לצד שירות מצוין ובמחיר הוגן.