מפחדים מנזילות? כך תאטמו את הבית לקראת הגשמים הקרובים

שרברב

גשמי ברכה  עשויים להפוך בבית שלכם לצרה צרורה במידה ולא דאגתם לבצע את האיטום הראוי לקראת החורף. נזקי רטיבות עשויים להסב נזק משמעותי לקירות, לגרום להצטברות של עובש ולהוביל לריחות לא נעימים ואפילו לפגוע בטווח הארוך בבריאות.
סימנים מחשידים נוספים לכך שיש לכם בעיית רטיבות במבנה – הבית לא מתחמם כראוי אפילו לא עם אמצעי חימום חזקים, מופיעים עיוותים על הקירות, הצבע מתקלף, ישנם סימנים להתפוררות.

חשוב מאוד לאתר את מקור הנזילה עם הופעת הסימנים או במידה והנכם רוצים להקדים תרופה למכה, כמו למשל, ברכישת נכס או לפני שתגלו שיש בעיית אטימות שתעלה לכם ביוקר.
חשוב להבין שיש תופעה של נזילות סמויות. כלומר, לא תמיד תבחינו או מיד בכתמים ממשיים המתפשטים על הקירות או בריחות לא נעימים שידליקו נורות אזהרה, אך אין פירוש הדבר שהנזק לא נעשה.

שרברב

כיצד מאבחנים בעיית רטיבות בבית?

הבשורות המשמחות הן שכיום ניתן להזמין חברה המתמחה באיתור נזילות המשתמשת במכשור מתקדם ללא גרימת נזק לקיר באמצעות בדיקה אקוסטית או צילום תרמי שצילום תרמי נחשב ליעיל במיוחד. מה שקורה בתהליך זה שניתן לבחון את שינוי הגוון על פי הטמפרטורה של הקיר ולהבין מה מקור הנזילה על פי הבדל הטמפרטורה.
הבדיקות מתאימות לביצוע גם בהקשר של קירות, נזילות צנרת, מים מתחת לאריחי הרצפה כאשר חברה המתמחה בתחום תדע בדיוק כיצד לבצע את תהליך הבדיקות ולאבחן ולפרש על פי הנתונים המתקבלים. כמו גם להמליץ על פתרונות ודרכים להתמודדות וטיפול.
במקרה של רטיבות קיימים אמצעים שונים לייבוש כמו מכונות ייבוש עוצמתיות, אבל לא כדאי לחכות להופעתה של רטיבות בשל סכנת הריקבון, טחב והעובש במיוחד וכאן נכנסים לתמונה אמצעי איטום מקצועיים.

מה עושים עם נזילות וכיצד סילרים יוכלו לעזור?

קיימות אפשרויות שונות בהתאם לסוג הבעיה, הנזק, סוג המבנה והתקציב. כך למשל, יש יריעות ביטומניות המעניקות הגנה לגג הן מפני קרני השמש והן מפני הגשמים כמו כן ישנם חומרים אקריליים הנצמדים לתשתית כדי ליצור מעין חיץ בין הגשם לגג עצמו.
חומרי איטום מקצועיים נוספים תלויים בסוג התשתית וסוג הבעיה אך יכולים גם למנוע רטיבות בקירות ולא בהכרח בגג. כך למשל, ישנם מרק אפוקסי שמזכיר בגמישות שלו פלסטלינה המתקשה על גבי המשטח ויכול לעזור באיטום של כל מני סדקים וכן סרטי איטום לחסימת סדקים כשחשוב מאוד לעבוד על פי ההוראות להשגת התוצאות הטובות ביותר.
במקרים רבים ייעשה שימוש באמצעות סילרים של סיקה SIKA חברה מובילה בתחום הסילרים המציעה מגוון סילרים הן המשנים גוון והן כאלה שקופים ששומרים על הצבע הטבעי של הקירות.
לסילרים אלה יכולת לספק הגנה הן לקירות והן לרצפה, אריחים וחיפויים שונים מפני נוזלים וכן נזקי מלחים, כלורידים, נזקי אקלים, קרני UV והם גם יעילים בעיכוב שחיקה. הסילר מאפשר דיפוזיה גבוהה, מפחית ספיגות נימית, בעל חדירות גבוהה לתשתית ויכול למזער נזקי בלייה מבלי למשוך אבק או לכלוך כאשר יש גם סילר ייעודי לאבני גיר וסילר שמתאים לסביבה ימית. קיים סילר מסוג ננוסיל המעניק שטח כיסוי גדול במיוחד למעשה פי 5 מסילר רגיל והוא מתאים מאוד לחזיתות מבנים ובכל מקרה, הסילרים של סיקה מעניקים גם הגנה מפני הכתמה ובעלי יכולת לצמצם נזקים אלקליים וקרבונציה ואינם מצהיבים עם הזמן. גם במקרה זה חשוב לתת לאנשי מקצוע לעשות את העבודה להשגת תוצאות.
אל תחכו לנזילה הבאה – בדקו וטפלו במהירות לפני שייגרם נזק קשה יותר למבנה ולבית שלכם!