איתור נזילות במרתף - מדריך מקיף לאיתור, תיקון ומניעה

מרתף לח יכול לגרום לנזקים רבים בבית, החל מריקבון וצמיחת עובש ועד לפגיעה ביסודות המבנה. גילוי נזילות מוקדם חיוני למניעת בעיות אלו. מדריך זה יספק לכם את כל המידע הדרוש לאיתור נזילות במרתף, תיקון שלהן ומניעתן בעתיד.

תוכן עניינים

מהו איתור נזילות במרתף?

איתור נזילות במרתף כולל גילוי נוכחות ומקור של נזילות מים. תהליך זה קריטי למניעת נזקים מבניים, צמיחת עובש ובעיות אחרות שעלולות לנבוע מחדירת מים בלתי מפוקחת.

חשיבות גילוי מוקדם של נזילות במרתף

גילוי מוקדם של נזילות במרתף חיוני למינימום נזקים. נזילות מים יכולות להחליש את היסודות, לגרום לצמיחת עובש ופטרת ולהוביל לתיקונים יקרים. על ידי גילוי מוקדם של נזילות, תוכלו לנקוט בצעדים יזומים לתיקון הבעיה ולשמירה על הנכס שלהם.

סימנים לנזילות במרתף

זיהוי סימני רטיבות במרתף: סימני מים הם לעתים קרובות הסימן הנראה הראשון לנזילה במרתף. כתמים אלו יכולים להופיע על קירות, רצפות או תקרות וצבעם בדרך כלל צהבהב או חום. חדירת לחות היא סיבה שכיחה להופעת כתמים אלו.

גורמים לסימני מים: סימני מים יכולים להיגרם מבעיות שונות כגון צנרת דולפת, חלחול מי תהום או חדירת מי גשמים. זיהוי הגורם לסימני המים הוא הצעד הראשון לטיפול בנזילה ולמניעת נזקי מים.

איתור נזילות במרתף

צרו עמנו קשר ונחזור אליכם בהקדם

עובש ופטרת: עובש ופטרת לא רק פוגעים בנכס אלא גם מסכנים את הבריאות. הם יכולים לגרום לבעיות נשימה, תגובות אלרגיות ובעיות בריאות אחרות, במיוחד אצל אנשים עם מערכת חיסונית חלשה. תיקון עובש חיוני להבטחת סביבת מחיה בריאה.

זיהוי עובש במרתף: עובש יכול להופיע כנקודות שחורות, ירוקות או לבנות על גבי משטחים ולרוב מלווה בריח טחוב. חשוב לטפל בעובש במהירות כדי למנוע התפשטות נוספת וסיכונים בריאותיים.

ריחות טחב: ריחות טחובים במרתף נגרמים בדרך כלל מצמיחת עובש ופטרת. ריחות אלו מעידים על נוכחות לחות ולא כדאי להתעלם מהם.

כיצד לטפל בריחות טחובים: כדי לטפל בריחות טחובים, יש לזהות ולתקן את מקור הלחות. השתמשו במייבש אוויר כדי להפחית את רמות הלחות ונקו את האזורים הנגועים בתמיסות מחסלות עובש.

סדקים בקירות או ברצפות המרתף יכולים להיות שונים בגודל ובחומרה. סדקים דקיקים נפוצים ואינם מזיקים בדרך כלל, אך סדקים גדולים יותר יכולים להצביע על בעיות מבניות ועל נזילות פוטנציאליות.

כיצד סדקים מעידים על נזילות: סדקים יכולים לאפשר חדירת מים למרתף ולגרום לנזילות. מעקב אחר סדקים ואטימתם יכולים לסייע במניעת חדירת מים ונזקים מבניים.

עובש כתוצאה מרטיבות

גורמים נפוצים לנזילות במרתף

סימנים לניקוז לקוי כוללים הצטברות מים סביב היסודות, כתמי מים על קירות המרתף ואזורים לחים במרתף. 

פתרון – פתרונות כוללים התקנת מערכות ניקוז נאותות כגון ניקוז צרפתי, וידוא שגוטרים וצינורות ניקוז מכוונים את המים הרחק מהיסודות וכן יצירת שיפוע בשטח סביב הבית כך שהמים יזרמו הרחק מהבית.

סדקים ביסודות יכולים להיות אנכיים, אופקיים או אלכסוניים ויכולים להשתנות ברוחבם. הם יכולים להיגרם מלחץ הידרוסטטי, שקיעה או שיטות בנייה לקויות.

פתרון – טיפול בשיטות התיקון כוללות הזרקת אפוקסי, הזרקת קצף פוליאוריטן והחלת יריעות איטום כדי למנוע חדירת מים.

משאבות ביוב נועדות להסיר מים שמצטברים בבור ביוב, הנמצא בדרך כלל במרתף. הן מסייעות במניעת הצפות במרתף על ידי שאיבת מים החוצה והרחק מהבית.

פתרון –חשוב לבצע תחזוקה קבועה כוללת בדיקת תקינות הפעולה של המשאבה, ניקוי בור הביוב ובדיקת מתג הציפה כדי לוודא שהוא מפעיל את המשאבה כראוי.

לחץ הידרוסטטי מתרחש כאשר מים מצטברים סביב היסודות ומפעילים לחץ על קירות המרתף. לחץ זה יכול לגרום לנזילות ונזקים מבניים.

פתרון– ניהול לחץ הידרוסטטי כולל התקנת מערכות ניקוז נאותות, שימוש בטכניקות איטום ווידוא שהיסודות אטומים היטב.

בעיות נפוצות של פיצוצי צנרת, כלי אינסטלציה פגומים וצינורות סתומים. אלו יכולים להוביל לנזקי מים ולנזילות במרתף.

פתרון–  תיקון נזילות בצנרת כולל זיהוי מקור הנזילה, תיקון או החלפת צינורות פגומים ווידוא שכל כלי האינסטלציה אטומים כראוי.

שיטות לאיתור נזילות במרתף

מדדי לחות

מדדי לחות יכולים להיות אנלוגיים או דיגיטליים. הם מודדים את רמות הלחות באוויר ועשויים לסייע בזיהוי אזורים לחים במרתף. ניתן להשתמש במדדי לחות כדי לעקוב אחר רמות הלחות לאורך זמן ולזהות שינויים שעשויים להצביע על נזילה.

מצלמות תרמיות

מצלמות תרמיות מזהות הבדלי טמפרטורה ומציגות תמונה של עצמים פולטי חום. שימוש במצלמות תרמיות יכולות לסייע באיתור נזילות על ידי זיהוי אזורים חמים או קרים במרתף, שעשויים להצביע על נוכחות של מים.

גלאי גזים

גלאי גזים מסוימים יכולים לזהות את הריח של גז מתאן, המופק מפירוק חומר אורגני. שימוש בגלאי גזים יכולים לסייע בזיהוי מקור נזילות במערכות ביוב.

שירותי מאתרי נזילות מקצועיים

מתי להזמין מאתר נזילות מקצועי, אם אתם מתקשים לאתר את מקור הנזילה בעצמכם, מומלץ להזמין חברה לאיתור נזילות מקצועי. מאתרי נזילות מקצועיים משתמשים במגוון שיטות מתקדמות לאיתור נזילות, כגון מצלמות תרמיות, גלאי גזים וציוד אקוסטי.

תיקון נזילות במרתף

תיקון צנרת

תיקון נזילות בצנרת כולל זיהוי מקור הנזילה, תיקון או החלפת צינורות פגומים ווידוא שכל כלי האינסטלציה אטומים כראוי. החלפת צנרת במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך להחליף צינרת ישנה או פגומה.

איטום

טכניקות איטום נפוצות כוללות איטום סדקים בקירות ובברצפות, איטום חיבורים סביב חלונות ודלתות ושימוש בחומרי איטום מיוחדים. איטום מקצועי חיוני למניעת חדירת מים לתוך המרתף ולמניעת נזקים נוספים.

תיקון נזקי מים

לאחר איתור ותיקון הנזילה, חשוב להעריך את הנזקים שנגרמו כתוצאה ממנה. תיקונים עשויים לכלול החלפת קירות או רצפות פגומים, טיפול בעובש ופטרת וצביעה מחדש.

צרו עמנו קשר ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן