איתור נזילות סמויות

חשד לנזילה סמויה בבית לרוב יגיע בעקבות סימנים ברורים, ולא בכדי, ולמעשה מחייב בדיקה מקצועית של מומחה איתור נזילות סמויות במטרה לאתר היכן הוא מקור הנזילה ולא האם היא קיימת. גילוי נזילה סמויה בשלב מוקדם שלה עשוי למנוע נזק מצטבר ויקר הן לצנרת והן לתשתיות המבנה.

נזילה סמויה מתרחשת בעקבות שיטות הבינוי החדשניות, בהן הצנרת בה עוברים מי הקולחין ומי השופכין בבית סמויה מן העין, ומועברת דרך קירות ותחת תשתיות ריצוף. הסיבה להסתרת הצנרת הן סיבות אסתטיות- למראה מבנה ובית נקי ולא מתועש, והן פונקציונליות- להגנה על הצנרת מפני נזקים ופגיעות חיצוניות. החיסרון של שיטה זו הוא במגבלת הנגישות לצנרת ובעובדה כי ליקויים בצנרת אינם נראים לעין עד שניכר נזק חיצוני בולט.

צרו עמנו קשר ונחזור אליכם בהקדם

הגורמים לתקלות ונזילות בצנרת הסמויה עשויים להיות בשל בלאי טבעי, התפוררות וסדקים בצנרת ישנה, התרופפות של חיבורים וניתוקים בין יחידות צנרת, סתימה המונעת מעבר מהיר וטבעי של מים ויוצרת לחץ המוצא את דרכו להשתחרר דרך נקודות תורפה בצנרת, בעיות לחץ מים וסיבות אחרות.

איך מאתרים נזילה סמויה?

האיתור הראשוני ניתן לביצוע באופן עצמאי. הופעת כתמי רטיבות על גבי קיר, שינויים בצבע, תזוזה של רצפות וחיפויים, קבלת חשבונות חריגים ומופקעים- כל אלו יעידו על קיום של נזילה סמויה, ובמקרים רבים גם על האזור ממנו היא מגיעה. הופעת כתמי רטיבות על קיר למשל, יעידו על נזילה סמויה שמקורה בצנרת המועברת באותו קיר, שכפי הנראה משותף עם חדר רטוב.

בשלב השני ולאחר איתור וזיהוי קיומה של נזילה, נדרשת בדיקה של איש מקצוע מומחה, כאשר ההמלצה היא על ביצוע הבדיקה בטכנולוגיית איתור נזילות ללא הרס. שיטה זו מתמקדת במכשירים המסוגלים לאתר את הנזילה ללא חדירה פולשנית לעומק התשתית וללא הרס של קירות, הרמת ריצוף ופגיעה שתצריך תיקון מורכב ויקר בהמשך.

בין השיטות המובילות בתחום איתור נזילות ללא הרס:

  • מצלמה תרמיתאיתור נזילות במצלמה תרמית מתבסס על מצלמה ייחודית אשר מבצעת סריקה של הקיר, ומזהה הפרשי טמפרטורות בין אזורים שונים בקיר. המצלמה מגיבה ומתעדת את השינויים הללו בדו"ח ועל גבי מסך LCD, ויודעת להצביע על הנקודה בעלת הטמפרטורה הנמוכה ביותר המהווה את מקור הנזילה.
  • איתור נזילות אקוסטיאיתור נזילות אקוסטי פועל לאיתור דציבלים חריגים ומאתר את מקום הנזילה המדויק על פי רעשי הטפטוף החרישיים, שעשויים לא להישמע לאוזן האנושית, אולם נקלטים היטב במעשיר האקוסטי בעל חיישני הקול הרגישים והמדויקים.
  • איתור נזילות עם גזאיתור נזילות באמצעות גז מתבסס על החדרת גז לצנרת ואיתור מיקם הריאקציה של הגז עם המים. שיטה זו מתאימה במיוחד לצנרת חיצונית, צנרת עמוקה במיוחד ובעיית נגישות.

איך מטפלים בנזילה סמויה?

הטיפול בנזילה סמויה מתבצע בשני שלבים:

  • איתור הנזילה בטכנולוגיית אל הרס בשיטת האיתור שנבחרה בהתאם לתשתית ולצורך.
  • תיקון ושיקום הצנרת- באופן נקודתי תוך תיקון הסדק או החור הקיים, או בשיקום רחב יותר הכולל החלפה וחידוש של צנרת.


פעולת האיתור מתבצעת על ידי מומחים באיתור נזילות בעלי מיכשור וטכנולוגיה מתאימה. מומלץ לפנות לחברה מומחית באיתור נזילות אשר מנגישה מספר פתרונות טכנולוגיים לאיתור נזילות ללא הרס, מה שיבטיח שימוש בשיטה היעילה והמדויקת ביותר, על פי שיקולי מיקום וקונסטרוקציה.

טיפול בנזילה מתבצע באמצעות אינסטלטור/שרברב מורשה. הטיפול יכול להתבצע בטכנולוגיות ללא הרס, תוך החדרת רובוט זעיר לצנרת, צילום, הדבקת טלאי, החדרת שרוול אפוקסי מתנפח ליצירת צינור פנימי שלם ותקין בתוך הצינור הפגוע, או לחלופין באמצעות חדירה מקומית אל עומק התשתית, תיקון חיצוני של הצנרת, מילוי, חיפוי וסגירת התשתית, לרבות צביעה או ריצוף.
מומלץ ככל הניתן לצמצם את היקף הנזק לתשתיות בעת תיקוני צנרת פנימית, הן בשל עבודת התיקון, הרעש והלכלוך בבית, והן לצורך יעילות, מהירות וחיסכון בעלויות.
הדרך הטובה ביותר לטיפול בנזילה, או חשד לכזאת, היא באמצעות חברה מקצועית המספקת הן שירותי איתור נזילות ללא הרס והן שירותי תיקון ושיקום צנרת בטכנולוגיות מתקדמות, תחת קורת גג מקצועית אחת.

דילוג לתוכן