דגשים לביצוע עבודות ביוב מורכבות

שרברב

קיימת חשיבות רבה למערכת ביוב תקינה ולכן כשיש תקלה, אנשי המקצוע בוחנים אותה מכמה היבטים כדי לבצע את הפעולה המתאימה והנכונה ביותר.

הטכנולוגיות החדשות בנושא קווי ביוב

בשנים האחרונות חל שינוי מהותי בטיפול בבעיות מורכבות בקווי הביוב וזאת לאור הכנסתה לשימוש של המצלמה הזעירה, אשר מוחדרת לקווי הביוב ומאתרת את המיקום המדויק של החסימה לאורך הקו. אופציה זו מייתרת את הצורך לפתוח את קו הביוב בנקודות שונות, אלא מבצעים פעולה ממוקדת במיקום הבעייתי.

אפשר להפעיל לחץ מהותי של מים באמצעות ביובית וזאת במטרה לשחרר את החפץ שחוסם את כל קוטרו של צינור הביוב. ברוב המקרים הדבר מצליח ובהזדמנות זו מנקים את דפנות הצינור מלכלוך ומאבנית.

אופציה חדשה נוספת היא החדרת עיטוף פנימי לתוך הצנרת וקיבוע שלו בנקודה בה יש פיצוץ בצינור. בדרך זו נוצר צינור בתוך צינור, המים זורמים בתוך הצינור הפנימי והחור נותר בחלק החיצוני של הצינור שאינו פעיל יותר.

מזח

הימצאותם של שורשים בתוך צנרת הביוב

כאשר עץ צומח בסמוך לצנרת הביוב, שורשיו מחפשים לאן להתפתח וכאשר אין להם מקום, הם חודרים לתוך הצנרת ושם הם צומחים. לאורך הזמן הכמות של השורשים גדלה וגם מתעבה, עד שנוצר מצב שהם חוסמים את מלוא הקוטר של הצינור.

גם במקרה זה מחדירים פנימה את המצלמה הקטנה בעלת הסיבים האופטיים והיא מגלה היכן נמצאים השורשים של העץ. בעבר העובדים פתחו את הצינור בנקודה הספציפית, חתכו את הצינור ואת השורשים ולאחר מכן סגרו שוב את הצינור בעזרת אביזרי אינסטלציה.

היום יש אפשרות להכניס פנימה רובוט אשר כותש את השורשים וחותך אותם ובדרך זו תוך זמן קצר, קוטרו של הצינור פנוי להזרמת המים והביוב וכך השורשים מוזרמים החוצה והמצב חוזר לקדמותו.

כדי שמצב זה לא יקרה שוב, ההמלצה היא להרים את העץ באמצעות מנוף ולשתול אותו במקום אחר בגינה, בנקודה שהיא רחוקה מהצנרת.

צינורות ביוב עירוניים

כאשר מדובר בצינורות ביוב עירוניים בעלי קוטר עצום שאינם תקינים, זהו מבצע לוגיסטי מורכב. בשלב ראשון פותחים את המדרכה, חופרים בתשתיות ושולפים באמצעות מנוף את קווי הביוב הישנים. לאחר מכן מתקינים את צינורות הבטון החדשים לשיפור איכות החיים של התושבים. העובדים מטפלים בניקוז המים כדי שהצינורות החדשים לא ישקעו ולאחר החזרת המצב לקדמותו, אפשר להפעיל את המערכת החדשה.

נכתב באדיבות א.מ.צ שמש 1990 בע"מ