גלאי נזילות מים - איך זה מתבצע?

בעבר כשבעלי נכסים התמודדו עם נזילות מים במבנה שלהם, היה צורך לבצע עבודה מקיפה ומסורבלת בשביל למצוא את מקום שיוצר את הנזילה. היה צורך להרוס קירות, להרים מרצפות, ללכת בעקבות הצנרת עד שהגענו אל המקום בו מתחילה הנזילה.

הנזילה היתה יכולה להיות תוצר של סיבות שונות. במקרה הטוב, היא היתה תוצר של בעיה אשר ניתנת לתיקון, למשל, פגם מסוים בצנרת, חלק שניתן להחליף, שחיקה של צינורות, שורשים אשר יצרו סדקים ובקיעים בצנרת ועוד. במקרה הגרוע זו היתה בעיה הרבה יותר חמורה, כמו למשל, ליקוי בנייה, איטום ובידוד לא נכון או שבר משמעותי בצנרת שדרש שיפוץ שלם וכולל.

על מנת לאתר היום את מקור הנזילה, כבר אין צורך לשבור קירות או להרים מרצפות. יש אמצעים הרבה יותר אטרקטיביים וטובים לשם כך. גלאי נזילות מים הוא הכלי הפופולארי והחשוב ביותר שקיים בתחום. מדובר למעשה במצלמה תרמית אשר עוברת על הקיר ומאפשרת לזהות היכן יש נזק בצנרת ויציאה של מים. למעשה המצלמה מאפשרת לאתר מים שנמצאים מחוץ למערכת הצנרות.

כיצד זה אפשרי? המצלמה פועלת באמצעות קרני אינפרא אדומות אשר מסוגלות לראות מה מתרחש בתוך הקיר. על גבי מסך קטן המצלמה מציגה תמונה מלאה, התמונה איננה רגילה אלא היא מתבססת על צבעים, כאשר כל צבע מייצג טמפרטורות שנמצאות בתוך הקיר. ברגע שהטמפרטורה משתנה אז הצבע משתנה, ואז אפשר להניח שזה מקור הנזילה. המכשיר גם מסוגל לשמור דרך אמצעי האזנה, אפשרויות לפריצת מים, ואז באמצעות סיב אופטי מיוחד אשר מוחדר אל הצנרת, ניתן לזהות את מיקום התקלה בצורה מאוד ברורה.

במקרה כזה, האינסטלטור יכול פשוט לשבור את הקיר באותה נקודה ולתקן את הבעיה, במידה ומדובר בעניין נקודתי שאיננו דורש טיפול מעבר לכך. צריך לומר, האינסטלטור איננו מסתפק אך ורק במצלמה ואיננו מסתפק אך ורק בתיקון נקודתי של הצנרת. סביר להניח שהוא יעבוד עם התוכנית המלאה של הצנרות, זאת בשביל לדעת מהיכן הם מתחילים והיכן הם נגמרים, באיזה צינור מדובר, ובהתאם לכל זה הוא גם יקבע את אופי הטיפול.

למה חשוב לדעת באיזה צנרת מדובר?

בכל מבנה יש מערכת צינורות אשר כוללת למעשה, 3 סוגי צנרות עיקריות. צנרת מים, צנרת ביוב וצנרת הסקה. מאחר ובכל שלושת הצנרות עוברים מים, אז ייתכן שבכל אחת מהן תהיה נזילה. לפיכך, חשוב לדעת איפה בדיוק היא מתרחשת, באיזו צנרת. כך יהיה קל יותר לטפל בה.

בעיקרון השלב הראשון של תהליך העבודה יהיה איתור הצנרת הפגומה, בשלב השני תתבצע בדיקה לוודא שאכן יש נזילת מים. לשם כך תתבצע בדיקה האם המערכת מאבדת מים בתהליך העבודה. ואחר כך יהיה תהליך של איתור מקור הנזילה, כאמור, עם גלאי נזילות מים.

לפני סיום חשוב להבהיר, יש לבצע את התהליך כמה שיותר מהר על מנת למנוע מצב שהנזילה תהפוך משמעותית יותר, וגם נאבד כמות גדולה של מים מצד אחד, ומצד שני, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו מתמודדים עם פגיעה משמעותית בצנרת וכן בכל מה שמקיף אותה, קירות או מרצפות.