ביוב

כאשר חושבים על טיפוח וטיפול בבית, מיד צצה ועולה תמונה של גינה יפה, מרפסת, ריהוט ועיצוב פנים ושלל דברים שנותנים לבית יופי ונוחיות, אך מה עם המערכת הנסתרת שאנו בוחרים להדחיק אותה עמוק? ביוב היא אחת המערכות החשובות בבית. ללא מערכת ביוב מטופלת כל היופי וההשקעה בבית ירדו לטמיון. חשוב לשים לב לכל שינוי שמתרחש במערכת זו- מים בכיור שיורדים לאט יותר, נייר טואלט שצף לאחר הורדת המים- כל אלה הם סממנים לכך שמערכת הביוב בבית מבקשת טיפול קטן, אותו ניתן בחלק מהמקרים לעשות גם לבד. אם טיפול זה לא ינתן, נאלץ לתת לה טיפול גדול יותר ויקר יותר לאחר שתיווצר סתימה או הצפה שאינן נעימות כלל.

בדיקת צנרת הביוב

צנרת הביוב של הדירה מתחברת לזו של הבניין, וצנרת הבניין מתחברת לצנרת העירונית המעבירה את מי השופכין של כולנו אל הבור העירוני המרכזי. ככל צנרת אחרת, גם בצנרת הביוב יכולות להתרחש תקלות- סתימה על ידי חפץ שנתקע, סתימה משורשים שחדרו אל תוכה, שחיקת הצינור בנקודה כלשהי ונזילה ושלל תקלות אחרות. כאשר ישנה תקלה, השלב הראשון והחשוב מאוד הוא לאתר אותה. היום ישנם אמצעים חדישים ומשוכללים לאיתור תקלות ביוב. אחד האמצעים הללו הוא מצלמה אופטית זעירה המוחדרת אל מעמקי הצנרת ומעבירה תמונות בזמן אמת. כך ניתן לראות האם תקוע עצם כלשהו בתוך הצנרת והיכן בדיוק. בעזרת מצלמה תרמית ניתן לאתר את הנקודה הבעייתית ממנה ישנה דליפה באמצעות שידור הבדלי קור וחום בתוך הצנרת. ברשותנו כל האמצעים לאיתור תקלות וצוות המיומן ומנוסה בתפעול מיכשור זה.

שיקום ביוב

שיקום ביוב יכולים להיות שונים בהתאם לסוג התקלה. כאשר מדובר על שורשים בצנרת יש צורך בציוד מסיבי שיוכל להתמודד עם עצם חזק כמו שורשים. צינור המוחדר אל הצנרת ומתיז סילון מים חזק במיוחד יצליח לתלוש ולשחרר את השורשים ממקומם. בדרך ישחרר הזרם גם מכשולים אחרים התקועים בצנרת. מנגד, כאשר מדובר על נזילה ניתן באמצעות טיפול עדין, ממוקד ומדוייק להתגבר על הבעיה. בניגוד לעבר, אין צורך לחפור ולהחליף את אותו קטע צנרת. מספיקה החדרת חומר מיוחד וחזק היוצר עטיפה פנימית לצינור, מהווה שכבת בידוד ומונע דליפה, וזאת למרות השכבה החיצונית הפגומה.בנוסף ניתן גם לעשות חידוש צנרת ביוב בשיטות דומות.

ביוב היום הוא לא מה שהיה פעם. שיטות מתוחכמות לאיתור נזילות ותקלות וטיפול בהן יחסכו לכם הרבה זמן וכסף. פנו אלינו בכל תקלה או חשד לתקלה. התוצאות מצויינות ולטווח ארוך.

איך שומרים על מערכת ביוב נקייה וחפה מתקלות?

כולנו היינו מעדיפים שלא להיקלע לבעיות הללו אשר בהם הכיור שלנו לא מוכן לנקז עבורנו את המים או גרוע מכך, המים בשירותים עולים בגלל סתימה אי שם בעומק של הצנרת. אז איך עושים את זה?
כאן יש ללמוד את כללי הזהירות והשמירה על מערכת הביוב וחשוב מאוד ללמד גם את בני הבית איך להגן ככל האפשר על מערכת ביוב משוחררת ונקייה שלא תיסתם.

  • מתקינים מסננים בכיורים – בדרך כלל בכיורים במטבח יש מסננים. אך בכיורים האחרים כמו באמבטיה לא תמיד יש מסננת צפופה שמונעת מפסולת, שערות וכדומה להשתרבב אליה. למסננות יש תרומה חשובה בהגנה על מערכת הביוב.
  • לא משליכים לאסלה פסולת שאינה מתכלה – שאלו כל אינסטלטור מה הם הממצאים בדרך כלל במערכות ביוב תקולות. אתם תשמעו מהם תשובה אחידה – מגבונים! הרבה אנשים מתעצלים או שהם אינם מודעים שלאסלה אין להשליך מגבונים. המגבונים עשויים מחומר שאינו מתכלה ואף אם כאשר מערכת הביוב היא חדשה, אזי היא עדיין מוכנה 'להבליג' ולסחוף אתה את המגבונים, אך כאשר כבר נוצר עומס בצנרת ומצטברים מגבונים שאינם מתכלים, אזי כבר מדובר בתקלה שדורשת את ההתערבות של האינסטלטור.
  • מריחים את הכיורים – בדרך כלל הסתימה בכיור מתחילה מהצטברות של לכלוך שנדבק אל דפנות הצנרת. הלכלוך שמרכיב שם מפיץ ניחוחות לא כל כך קסומים בבית וזה בדרך כלל הסממן הראשון לתקלה שתצוץ בהמשך. לכן, חשוב לעקוב אחרי הדבר וכאשר נראה לכם שיש ריח רע העולה מהניקוז, שפכו מים רותחים, או שלבו מים עם סודה לשתייה, ייתכן שזה יספיק על מנת לסחוף את כל הפסולת. אם זה עדיין לא עזר אתם יכולים לרכוש חומר ייעודי לניקוי צנרת שתוכלו למצוא על המדפים בכל סופר. מדובר בחומר כימי חזק מאוד שאם תפעלו על פי ההוראות, תצליחו למגר את הבעיה.

גם לאחר שתגנו ככל שתוכלו על הביוב עדיין תהיו חשופים מפעם לפעם לתקלות שאינם בשליטתכם, כמו שורשים בביוב וכדומה. שמרו את האינסטלטור למקרים הללו…